Podczas procesu ozdabiania biżuterii twórcy bardzo powszechnie wykorzystują najpiękniejsze kamienie szlachetne. Stanowią one piękny element biżuterii, a równocześnie są jednym z podstawowych aspektów wpływających na wartość obrabianego przedmiotu. Konsekwencją tego jest fakt, że dość nieliczna rzesza klientów może pochwalić się prawdziwymi skarbami w posiadanym zbiorze. Znaleziono naturalnie także alternatywne sposoby dla niezbyt zamożnych osób.

Czym są cyrkonie? Ich zastosowanie w biżuterii

Cyrkonie są kamieniami ozdobnymi niewystępującymi w przyrodzie są produkowane całkowicie syntetycznie. Jest to jedna z prawie idealnych alternatyw dla diamentów – z powodu praktycznie identycznego wyglądu i zbliżonych cech. Zazwyczaj cyrkonia nie ma koloru, ale wersje składające się z innych minerałów mogą przybierać dowolne odcienie, czy też nawet zmieniać się dzięki działaniu światła. Ze względu na wymienione cechy estetyczne, cyrkonie są niezwykle popularne w jubilerstwie.

Biżuteria i stomatologia – wykorzystanie cyrkonii

Jak wspomnieliśmy cyrkonie na dobre zadomowiły się jako elementy dekoracyjne w jubilerstwie, mają one oczywiście też inne przeznaczenia. Stosuje się je na przykład w stomatologii (jako przejściowe wypełnienie zębów mlecznych), do mierzenia pH w wysokich temperaturach czy też przemyśle. Dawniej, przez posiadane właściwości wykorzystywane były nawet w takich działaniach, jak Rosyjskie programy kosmiczne. W przypadku, gdy interesuje nas najbardziej popularna postać cyrkonii, czyli biżuteria, zamówić ją można na przykład za pomocą internetu.