Dla wielu osób ceremonia ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy nowożeńców po wsze czasy, a oznaką ich uczucia, lojalności i zaangażowania są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Mężczyźni nie zawsze nosili obrączki ślubne

Z początku nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe i obrączki, zatem mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką sakramentu ślubu. Niedużo osób wie natomiast, że panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka stuleci później. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, że zakładali pierścienie na dłoń kiedy wybywali na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w innych państwach, jak np. w Irlandii, w Turcji, w Iranie czy w Kanadzie, zakłada się je na lewą rękę, którędy wedle staroświeckich wierzeń biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki ślubne razem, jakkolwiek obyczaj podpowiada, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki – niegdyś z żelaza, obecnie z platyny lub złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej skromną stylistyką. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z przeróżnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy stal), które reprezentowały moc uczucia. Obecnie do ich wykonania używa się przeważnie platyny oraz złota, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Owszem, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najchętniej nabywane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch gatunków złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają także nierzadko w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu czy też istotny dla małżonków cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]