Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest miłym tematem. Obecnie jednak, stosując odpowiednie narzędzia i – przede wszystkim – skuteczne leki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, że zabiegi będą całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane za każdym razem, jeżeli rozwinie się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich sprzętów, dzięki czemu lekarz jest w stanie dostać się do głęboko położonych tkanek zęba. Warto jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, często bardzo złożonych technicznie sprzętów. Których?

Endodoncja mikroskopowa – sprzęt

Oprócz narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora przed oczami stomatologa, ograniczając prawie całkowicie ryzyko różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności ułatwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują też odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie wizyty oraz polepszenie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono niezbędne, powinniśmy wybrać się do lekarza posługującego się odpowiednimi akcesoriami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi klienci piszą w sieci.