Więcej informacji o palcatach.

Kompletując strój jeździecki warto pamiętać o zaopatrzeniu się również w najważniejsze dodatki. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, poskramiania konia czy w trakcie zawodów, nieodzowne będzie wykorzystanie palcatów oraz batów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – rodzaje

Wymienia się parę typów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz palcaty skokowe. Na ogół korzysta się z:
bat do lonżowania – jest zwykle długi na minimum 160 a maksimum 200 centymetrów i służy do nakłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu do przodu, zastopowania konia lub przyciągnięcia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener utrzymuje kontrolę nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na znaczną odległość. Współczesne baty do lonżowania wykonywane są głównie z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się ręki w każdych warunkach. Zwykle są składane, lecz spotykane są także modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma zwykle między 90 a 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Stosuje się go w czasie treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Należy podkreślić, że używa się go wyłącznie wówczas, gdy dżokej nie może wymusić od konia preferowanego zachowania za pomocą komunikatów dawanych dłonią albo nogą.
palcat skokowy – potocznie zwany również szpicrutą, to najkrótszy typ bata – jego długość to ok 60-75 cm. Zakończony jest najczęściej klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę oraz skłania je do określonego działania. Palcatem uderza się łagodnie zwierzę w łopatkę, co wyjaśnia, dlaczego jest on tak krótki.

Po czym rozpoznać, że smagnięcie batem lub palcatem jest zbyt silne?

Podczas jazdy palcaty oraz baty trzymamy w ten sposób, żeby były ułożone wzdłuż wodzów. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie powinno się zakładać jej aż do nadgarstka, gdyż w przypadku ewentualnego upadku z konia dżokej ryzykuje uraz.

Batów jeździeckich i palcatów bardzo łatwo nadużyć, tym samym trzeba za każdym razem posługiwać się nimi z namysłem. Za silne uderzenie może spowodować, że zamiast wypełnić polecenie zwierzę będzie bardziej agresywne czy też zacznie łączyć daną przeszkodę z bólem. Gdy palcat bądź bat zostawił ślad na sierści zwierzęcia to oznaka, że jeździec uderzył z pewnością zbyt mocno.

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]