Systemy dachowe tworzy wiele modułów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz zdolności – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co w takim razie winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich modułów się składają?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu lub pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do odpływu.

Rynny metalowe, plastikowe lub PCV – które wybrać?

W asortymencie hurtowników znajdziemy systemy rynnowe wykonane z różnych materiałów – głównie z metalu czy też PCV. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego i tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania należy więc skonsultować z fachowcem.

Nasze dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08