Dowiedz się więcej o przetworach z warzyw.

Kiszonki z warzyw są tak silnie zakorzenione w polskiej kuchni, że uważamy, iż jest to głównie słowiański frykas, z rzadka napotykany w pozostałych regionach świata. Tymczasem domowe kiszonki znane są nie tylko w całej Europie, ale też w Azji oraz w obu Amerykach.

Kwaszonki znane są ludzkości od tysiącleci

Według historyków metoda konserwowania pokarmów przez ich zanurzenie w solance, w soli czy też w occie, stosowana jest przez ludzi od przeszło 4 tysiące lat. Ta metoda przypuszczalnie nie została odkryta w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Pokarm, który poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, gdyż niska kwasowość roztworu, w którym się go zanurza, blokuje rozwój bakterii gnilnych. Kilka wieków temu była to najlepsza metoda, żeby wydłużyć czas przydatności do konsumpcji ryb, warzyw oraz mięsa nawet o kilkadziesiąt tygodni. W związku z tym wynikła tradycja przyrządzania m.in. kiszonek warzywnych z myślą o miesiącach zimowych. Kiszonki od początku swojej obecności znane są z własności prozdrowotnych, co oczywiście nie jest przesadzone. Zawierają one np. dużo witaminy C, dlatego żeglarze statków, które miały w magazynie kwaszonki, sporadycznie chorowali na gnilca. Co ciekawe, w języku polskim kwaszone przetwory warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt np z słonecznika lub topinamburu.

Kiszone przetwory warzywne – co się najczęściej kisi?

Najczęściej spotykanym kiszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany właściwie w większości rejonów świata, także w Kanadzie i w USA, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie jest nazbyt popularna. Lecz ogórki kiszone są tam bodajże nadzwyczaj lubianym dodatkiem do burgerów, sandwiczy i hot-dogów. Nad Wisłą prócz ogórka, równie popularne są kwaszona kapusta i buraki, z których korzysta się do przyrządzania surówek oraz zup. Lecz nie tylko te warzywa da się kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. pomidory, cebulę, a także owoce (np. jabłka), a czasem nawet ryby.

Solanka i ocet zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dając im chrupkość i kwaśność. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się bazą albo istotnym dodatkiem do setek przepisów lokalnych. Należy pamiętać, iż smak kiszonych przetworów bywa inny w poszczególnych krajach świata, gdyż jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w procesie kwaszenia. W efekcie ogórek kiszony wedle typowego polskiego przepisu, nie będzie smakował tak jak ten wyprodukowany np. w Chinach.

Nasze dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]