Zamów silnik prądu stałego z magnesami trwałymi.

Mnóstwo przedmiotów, których używamy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Niewielkie lub duże, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, a przeciętny obywatel przeważnie nie wie, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich elementów złożone są.

Silnik prądu stałego – dokonanie uznanych inżynierów XIX w.

Rolą silników prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od niemal dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich opracowania, następnie rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w przeróżnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania cenionych inżynierów połowy XIX w., jak np. Gaston Planté, Zénobe Gramme czy Michael Faraday. Silniki DC złożone są ze nieruchomego stojana, komutatora, wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne i szczotek. Obecnie powszechnie stosowane są też silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są ogólnie cenione za fenomenalną niezawodność, a także bezszelestne działanie.

Silniki na prąd stały to napęd licznych popularnych sprzętów

Powiedzieć, że silniki na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz CD lub w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem sterowanych radiowo samochodzików i pociągów, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które zapewne kupimy także naszym córkom i synom. Takie silniki poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne staną się codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby tak chętnie używane hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silniczków DC używają też miłośnicy elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki DC o niskiej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach hobbystycznych czy z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od najlepszych marek.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]