Jak dotąd praca zdalna istniała jako dodatek do pracy biurowej. Najczęściej była po prostu formą benefitu dla pracownika. Teraz przez wciąż utrzymujący się stan pandemii wielu z nas wysłano na tzw. home office. Ale nie wszyscy umieją poradzić sobie z tym systemem pracy. Clue stanowi stosowna organizacja. Poznaj parę metod organizacji pracy zdalnej.

W związku z bieżącym stanem epidemiologicznym, mnóstwo firm zdecydowało się przenieść na systemem pracy zdalnej. Dla części pracowników, którzy nie mieli uprzednio doświadczenia z takim trybem pracy, skuteczne zaplanowanie czasu wydaje się nie lada wyzwaniem, bowiem wymusza zastosowanie paru nowych reguł.

Jak stworzyć wygodne miejsce do pracy w domu?

Na początku trzeba zorganizować sobie optymalne miejsce do pracy. W pożądanych warunkach jest to pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Jednakże nie zawsze jest to możliwe. Czasami mamy jedynie minimum przestrzeni na postawienie biurka bądź stolik i to również się sprawdzi. Istotne jest natomiast to, by strefa pracy była rozdzielona od strefy osobistej. Obowiązkowo musimy również zwrócić uwagę na oświetlenie, aby w miarę możliwości było naturalne.

Jak niewielkim kosztem zorganizować miejsce do pracy? Jeżeli nie posiadasz w domu odpowiedniego biurka czy krzesła to polecamy zdecydować się na jego kupno z drugiej ręki albo sprawdzić regionalne ogłoszenia o sprzedaży na portalach społecznościowych.

Szczegółowe planowanie trybu pracy

W czasie pracy poza biurem ważna jest samodyscyplina oraz zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków. Starajmy pracować podobnie, jak w trakcie pracy w firmie. Jeśli nasze godziny pracy nie są z góry ustalone, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najskuteczniej. Należy pamiętać, żeby w czasie pracy nie wykonywać innych obowiązków. Najlepszą metodą na zwiększenie koncentracji się na pracy jest stosowanie metody Pomodoro, która polega 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową przerwą pomiędzy następnymi zadaniami oraz zablokowanie notyfikacji z portali społecznościowych.

Domowy dress code

Cały dzień spędzony w piżamie mimo, że brzmi fajnie, może niekorzystnie wpływać na naszą produktywność. Domowy strój może być tak komfortowy, że będzie powodować stan odprężenia. By temu uniemożliwić warto zadbać o swoją prezencję, zwłaszcza jeżeli w trakcie pracy prowadzone są zebrania online. Poczujemy się wtedy pewniej.

Utrzymanie relacji z kolegami z pracy

W przypadku trybu pracy na home office znikają tradycje biurowe jak poranne konwersacje przy herbacie, wspólne wyjście na lunch bądź dojazd. Do zachowania przyjacielskich stosunków ze współpracownikami warto wykorzystać darmowych komunikatorów typu Slack. W razie konieczności skomunikowania się równocześnie z szerszą grupą pracowników, lepiej sprawdzi się spotkanie online przez Zoom, Skype albo Google Meet. Jeżeli odczuwamy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z kolegami z pracy również tematów osobistych. W pracy zdalnej nadzwyczaj ważne jest znalezienie stosownego komfortu psychicznego, zwłaszcza kiedy rzadko spotykamy z innymi znajomymi.