Więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, iż właściwie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z fundamentów efektywnego działania międzynarodowej bankowości.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno znacznie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny działający aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: Express Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na całym świecie funkcjonują również rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze konkretnego kraju.

Czym więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on niemal we wszystkich państwach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie i masa innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT popularnych banków, obecnych w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]