Szukasz złotych monet? Wejdź na https://bit.ly/3A5kWfq.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą robić to na sporo sposobów: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek działających na rynku kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną taktyką jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są rozpoznawalne w każdym zakątku świata

Złote monety kojarzą się zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z drugich metali szlachetnych, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są wybijane celem inwestowania w nie kapitału, co powoduje, iż ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a raczej determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do pamiętnych rocznic, stąd ich design niezmiernie sporadycznie jest modyfikowany. Zwykle złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie tylko rokiem emisji. Znamienne jest to, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału ustalonego w walucie, a ich aktualną wartość determinuje ciężar i próba wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, iż są znane w nawet odległych zakątkach świata, a ich sprzedaż jest łatwiejsza aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Waga złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, lecz emitenci biją również monety o wadze 1/2 czy 1/50 uncji złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są najczęściej ze złota najwyższej próby, czyli .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są 22 karatowego złota. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to głównie na celu podniesienie twardości monety i w rezultacie zmniejszenie ryzyka jej zarysowania. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są znakowane informuje o wadze czystego kruszcu użytego do ich wybicia.

W asortymencie rodzimych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, czyli wspomniane wyżej Krugerrandy, brytyjską Britannię czy austriackich Filharmoników Wiedeńskich.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]